Через дорожнечу житла багато людей віддають перевагу не купівлі, а саме оренді квартир. Досить часто цим користуються шахраї. Шукаюти квартиру самостійно – можливо ви зекономите кошти. Навіть коли пощастить, то знімете квартиру у знайомих. Якщо таких немає, люди економлячи на послугах ріелтора, переглядають оголошення на стовпах, в газетах або Інтернеті, серйозно ризикують , і на жаль, при роботі з нашими клієнтами і колегами ми чуємо все більше негативних історій та шахрайських схем на які потрапляють люди при пошуку житла. І зараз ми коротко про них розповімо, для безпеки Вас та Ваших близьких.
СХЕМА 1 – Плата за місце в черзі
Суть така: Ви телефонуєте, або пишете у вайбері повідомлення:
Запамятайте:
Ніколи не можна вносити предоплату, коли ви не бачили квартири на власні очі.
До речі, знаючи номер карти, можна дуже легко переконатися в тому, що картка ця не ПриватБанку: варто лише перейти на сайт, що визначає банк за номером картки (наприклад https://psm7.com/bin-card) вказати перші 6 цифр номера карти або просто ввведіть в інтернеті- фразу «бін карти 489049» і побачите, що карта належить не ПриватБанку, а Qiwi – російської платіжної системи.
І це віртуальна анонімна платіжна карта – оформляється без документів. Через Приватбанк шахрай пропонував перевести гроші просто тому, що інші українські банки не дозволяють робити таких переведень (на картки інших країн).
Якщо ви зустрічаєте подібне, знайте що на кожному сайті є кнопка ПОСКАРЖИТИСЬ в службу підтримки і якщо ви дійсно праві то оголошення буде видалене. Таким чином ви убережете не тільки себе, а й наступних потенційних жертв таких махінацій..
Схема 2 – Інформаційні послуги
Дуже багато аферистів маскуються під псевдо ріелторів чи псевдо-компаній, які надають так звані «інформаційні послуги».
Припустимо, ви знайшли оголошення яке вам підходить, телефонуєте дізнатися деталі, дізнаєтеся їх, після чого вам кажуть, що договір і оплата відбувається в офісі такої компанії. Ви приїжджаєте в офіс, «ріелтор» набирає власника квартири, передає вам трубку, ви уточнюєте всі питання, і начебто все окей.
Ви підписуєте договір, оплачуєте послуги, вам дають телефони власників і, на додаток, доступ до бази квартир (адреса сайту або логін і пароль до існуючого). По приїзду виявляється, що квартира ось буквально тільки, що була здана. Або просто не беруть трубку, а на зазначеному сайті всі оголошення виявляються неактуальними. Довести, що вас обдурили, буде складно (але, якщо таке сталося, ось форма подачі звернення на сайті кіберполіції).
Вся складність в тому що ви підписали договір про надання інформаційних послуг, в якому було зазначено, що агентство відповідальності не несе, тільки іншими словами. Насправді той, кому при вас дзвонили, – спільник, який міг запросто перебувати в сусідній кімнаті. Раніше така «послуга» коштувала до 500 гривень. Зараз можливо дорожче. Тому ще раз запамятайте, що не можна платити гроші до перегляду квартири!
Є схожа схема при добовій оренді. Ви бачите оголошення, домовляєтеся, під’їжджаєте, а по приїзду вам кажуть: «Заселення відбувається після оплати через термінал поруч з вами. Перерахуйте гроші, а потім до вас спуститися дівчина і проведе вас ». Звичайно, ніяка дівчина нікуди не спуститься, платити не потрібно.
Схема 3 – Офлайн шахраї
Якщо ви успішно перевірили всі картинки на їх реальність, перевірили номер телефону власника або агента, зателефонували і домовилися зустрітися не в офісі, а саме під під’їздом квартири – далі все одно потрібно не втрачати пильності.
Якщо Ви зустрілися з Власником, розпитайте його про інфраструктуру району. Якщо господар не знає, де знаходиться найближча лікарня або кафе, або який з двох магазинів краще, то навряд чи перед вами господар даної квартири.
Запитайте про сусідів, хто живе поруч, що за люди. Якщо господар, не зможе розповісти про них нічого, будьте пильні.
Якщо квартира і умови вас влаштовують – можете сміливо, перевіряти право власності.
Запамятайте: Здавати квартиру в оренду і підписувати документи мають право тільки власники, або уповноважені на це особи за згодою власника, який написав нотаріально завірену довіреність на здійснення подібної угоди.
Бажано, щоб Вас ознайомили з оригіналами документів, на основі яких підписується договір, і вказівка реєстрації / прописки в паспорті саме за цією адресою, ( по можливості техпаспорт на квартиру (БТІ)).
Зустрічаються випадки, коли шахраї знімають квартиру на добу, перездають її в оренду, а через добу повертаються господарі і, звичайно, просять залишити приміщення. Або на наступний день приходять інші люди, які також зняли цю квартиру, не подивившись на відсутність документа з пропискою «господаря» (шахрайство має назву «повторна здача житла» або «суборенда»).
Також, не віддавайте за житло всю сумму коштів до того, як отримаєте ключі та в’їдете. Якщо господар наполягає на передоплаті і просить пару днів на прибирання, – він легко може виявитися шахраєм і за пару днів забратися не в квартирі, а з міста.
Передоплата часто стягується за перший і останній місяць. Якщо господар просить оплату відразу, наприклад, за 3-4 місяці – це може бути шахрай, і Вам не потрібно йти на його умови. Хоча, звичайно, є і господарі, які самі бояться шахрайства (вже з боку орендарів – що обнесуть або занедбають квартиру) і просять оплату за великий період.
До речі, не зовсім шахрайство, але теж дуже неприємно може бути коли квартира, яка здається, виставлена на продаж – вас можуть «попросити» в будь-який момент зїхати. Цей момент також слід обумовити раніше (і про всяк випадок, пошукати в інтернеті оголошення про продаж квартири за цією адресою). І цей момент, як і інші (про них далі), бажано зафіксувати в договорі, який підписують усі сторони.
Отже, просіть, щоб вам показали:
- Оригінал паспорта власника (якщо власників кілька – кожного, а при підписанні документів необхідна особиста присутність кожного або довіреність).
- Оригінал документів на квартиру.
- Оплачені квитанції комунальних послуг.
Поради
- Слідкуйте за ринком. Приваблива ціна, як правило, є приманкою. Подивіться ціни аналогічних пропозицій по ринку. Так не буває. Ніколи. Якщо власник і не вгадує з ринкового ціною, то завжди в свою користь. Тобто його ціна відсотків на 10-20 є вище ринкової, а не на 20-60 відсотків нижче.
- Не ведіться на хороші фото, перевірити їх першоджерело – справа не більше ніж однієї хвилини.
- Робиться це дуже просто: Нажимаєте на картинку в браузері Chrome правою кнопкою миші – найти картинку Google – якщо є аналогічні картинки по іншій квартирі чи будинку то скоріш за все знайдене вами оголошення не справжнє.
- Будь те обережні коли у автора тільки одне оголошення;.
- Також коли автор зареєстрований зовсім недавно;
- Не робіть передоплату за будь-які послуги, тим більше «інформаційні».
- Уважно перевіряйте всі документи власника квартири чи будинку.
- Огляньте квартиру на наявність недоліків і зафіксуйте це в договорі оренди. Складіть повний перелік і стан всього, що залишається в квартирі в вашому розпорядженні. Навіть проста письмова форма з підписами обох сторін передбачає відповідальність і захищає права та обов’язки цих сторін. Бажано, щоб ви мали свідка під час таких угод. В більшості випадків таким свідком є ріелтор.
- Беріть розписку у господаря квартири про кожне отриманні грошей.
Такі прості правила, збережуть ваші нерви, кошти і час.
Ми надіємось данна стаття була корисною для Вас.
Пишіть або телефонуйте до нас і ми допоможемо Вам знайти житло в оренду швидко і безпечно.
Дякую за увагу, бережіть себе.
Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂